Burrito – Meksika Yöntemi Dürüm Tanımı

Burrito – Meksika Yolu Dürüm Materyalleri

 • Ekşi Krema; ½ paket krema + 2-3 çorba kaşığı süzme yoğurt
 • 200 gr. kaşar peyniri
 • Guacamole; ½ paket krema + 1 adet avokado
 • 3 adet lavaş
 • Kırmızı Fasulye Ezmesi; 1 kutu kırmızı fasulye konservesi + 2-3 çorba kaşığı domates salçası + 2 adet domates + Kimyon, tuz ve kırmızı pul biber
 • Fesleğen, kekik, kimyon, tuz ve kırmızı pul biber
 • 2-3 kesim tavuk göğsü (1/2 kg kadar)
 • 10-15 adet mantar
 • 2 adet (mümkünse kırmızı ya da turuncu) dolmalık biber
 • 1 baş kuru soğan
 • 1 çorba kasesi mısır

Burrito – Meksika Yordamı Dürüm Nasıl Yapılır?


 1. Guacamole için; Avokado’nun kabuklarını soyduktan sonra rondoya atın ve püre haline gelene kadar çırpın. Sonra bir kaseye alın ve içerisine tekrar yarım paket krema ekleyin. Yeterlice karıştırdıktan sonra da tatlı kaşığının ucu ile tuz ekleyin ve son kere karıştırın.
 2. Kırmızı fasulye ezmesi için; Küçük bir tencereye 2 adet domates rendesini koyarak biraz kimyon (isteğe göre), biraz tuz ve kırmızı pul biber ile bir müddet pişirdikten sonra içerisine ½ paket salçacık koyarak uygunca karıştırın ve sonra da fasulyeleri ekleyin.
 3. 15-20 dakika kadar daha kaynattıktan sonra dinlenmeye bırakabilirsiniz.
 4. Sıra geldi ana yemeğe, buradaki tek eza ve birebir vakitte da püf noktası birtakım sebzelerin farklı başka pişiriliyor olması. Bu formda hepsi lezzetlerini koruyacaklar.
 5. Birinci olarak soğanımızı elma dilimleri formunda doğrayarak, çok az bir yağ ile fesleğen ve biraz şeker ekleyerek karamelize ediyoruz.
 6. Öldürdüğümüz soğanları bir tabağa alırız ve bu sefer de tekrar az bir yağ ekleyerek ince ince dilimlediğimiz mantarları ekleriz ve içerisine biraz kimyon, biraz da pul biber ekleyerek suyunu salana ve sonra da tekrar çekene kadar orta ateşte çeviririz. İçerisine tuz koymuyoruz zira bir iki tatlı kaşığı kadar eklediğimiz soya sosu aslında gereken tuzu yemeğimize veriyor.
 7. Akabinde yıkanmış mısırlarımızı da ekleriz ve yüksek ateşte 5 dakika kadar pişiririz. Sonra içerisine kalın dilimlenmiş dolmalık biberlerimizi de ekleriz ve 2 dakika daha pişirdikten sonra bunları da bir kaba alırız.
 8. Son olarak tekrar birebir tavanın içerisine tekrar az bir ölçü yağ koyarız ve kuşbaşı formunda doğranmış tavukları ekleriz. İçerisine kekik, kırmızı pul biber ve kimyon koyarız ve yüksek ateşte tavukları pişiririz. İçerisine soya sosu eklemeyi de ihmal etmiyoruz tabi… Son olarak içerisine hazırlamış olduğumuz fasulyeden 1-2 kaşık ekleriz ve 2-3 dakika pişirdikten sonra mantarları ve soğanları ekleriz ve bir iki dakika daha ateşte çeviririz. Yemeğimiz neredeyse hazır…
 9. Bu ortada artık fasulyeleri ezebiliriz. Tavukların içerisinde tane fasulye olması tercih edilir fakat yemekle birlikte püre daha âlâ gider…
 10. Bir lavaşı düz bir tabana serdikten sonra orta kısmına bir ölçü rendelenmiş kaşar ekledikten sonra hazırladığımız materyalden koyarız ve lavaşın evvel uçlarını sonra da uzun kenarlarını kıvırarak dürüm haline getiririz. Akabinde da aykırı çevirerek fırın tepsisine dizeriz. Daha sonra dürümlerin üzerine, kalan kaşar peynirini dökerek ısıtılmış fırına veririz ve üzeri kızarana kadar pişiririz.
[single_loop]
No comment