Bebeğimin İlk Püresi

İkaz: Bebeğinizin tanımda yer alan gereçlere karşı alerjisi olabileceğinden hekiminize danıştıktan sonra yedirmenizi öneririz.

Bebeğimin Birinci Püresi Tanımı İçin Gereçler

  • Havuç yahut hut Kabak
  • 1 tatlı kaşığı çiçek yağı
  • 250 ml su

Bebeğimin Birinci Püresi Tanımı Yapılışı

Sevgili anneler / sevgili ebeveynler.
Ben kendi kızım için çok araştırdım lakin tam tatmin olacak formda bilgiyi bir ortada bulamadım. Ve maalesef bir çok mama tanımı büsbütün yanlış bilgilendiriyor.
Bu sebepten ötürü sizinle bugün yanlışsız olan BİRİNCİ MAMA yapılışını ve daha sonra nasıl ilerlenmesinin gerektiğini paylaşmak istiyorum. Tabi ki Anne olan sizsiniz bebeğinize yanlışsız bulduğunuzu yapın benimkisi yalnızca bir bakış açısı.

Başlayalım. Birinci evvel yapmak istediğiniz ölçü önemli! Artık yapın biraz buzluğa atim diyorsanız lütfen cam kavanoz kuşanın ve bunların içini doldurmadan kaynar su ile çalkalayın bakteri alanı oluşmaması için!!!

Genelde mama ile başlarken zerzevat ile başlanılır! Havuç yahut kabak. Kendi özlerinde tatlı oldukları için bebekler için daha hoş bir ek öğün başlangıcı olur bu.
Başlamak için ne vakit gerçek vakit derseniz, bu bebekten bebeğe değişir lakin lütfen en azından 17. Haftasını doldurmuş olmasını bekleyelim. Zira onların bağırsakları 17. Haftadan sonra “yeni” bir misyon almaya hazır oluyor.

Mama yaparken genelde buharda sebzelerimizi haşlamamız içerlerin de bulunan vitaminler öldürmememize yol açar ve daha sağlıklıdır. Bu türlü bir makinanız yok ise, tencerenin içine çok fazla olmayacak formda su koyup da haşlamanız mümkün.

Birinci mamamızı mümkün olduğu kadar saf bırakalım vakitle içine ek materyaller ekleyelim. Tuz asla kullanmıyoruz. Buna gerek yok. Birinci mama olduğu için havuç yahut kabak ve 1 tatlı kaşığı çiçek yağı büsbütün kâfi. Tek bir zerzevat ile başlamamızı sebebi bebeğimizin farklı besinlere nasıl reaksiyon verdiğini görmek için örneğin alerjik tepki. Böylelikle hangi zerzevat yahut materyal uygun gelmediğini anlamak daha kolay.

Tanım:
Havuçları soyalım, ufak ufak keselim, suyun altında bir sefer temizleyelim ve sonra buhar makinamıza koyalım ve 20 dak haşlayalım.
Tıpkı süreç tencerede 250 ml su ile yapabiliriz.
Makina da yapıyorsanız lütfen zerzevattan akan suları dökmeyelim! Bunu daha sonra püre yaparken kullanacağız!

20 dak sonra sebzemizi 1 tatlı kaşığı çiçek yağı ile uygunca blenderden geçirelim. Mutfak robotu da olur.
Kabak da lütfen kavanozlara dökmeden önce telden süzelim ki ufak modüller ortaya karışmasın.

Artık kavanozlara dolduralım buzluğa atmak istediğimiz kısmı atalım oburunu buzdolabına koyalım.
Bebeğimize mamamızı mikrodalgada ısıtmayalım lütfen. Bunu en uygunu yiyeceği kadarını öteki kavanoza ayırıp sıcak suyun içine oturtalım yahut sıcak buharda ısıtalım.

Ek besine başlarken öğle şişesinin yerine başlayalım.
Belli bir gram yemesi gerekiyor denilemez zira kimi bebek çok sever çok yer kimi az! Ancak tam bir öğün olana kadar (bu havuç, patates ve et olarak geçer) mamanın gerisinden sütünden yeniden verelim.
Genelde 4-5 aylık bebekler 120 gr yiyebiliyorlar lakin dedim üzere değişebilir.

Yen’i materyalleri yani bu patates ve et için daima birer hafta hesaplayalım. Şöyle:
Birinci hafta sadece havuç. İkinci hafta havuç ve patates, üçüncü hafta havuç patates ve et (tavuk, dana)

Dördüncü hafta ayrıyeten elma püresi.

Buyrun size menü: havuç, patates, et püresi ve elma püresi!

Bu orta et koymaya başlarsanız bir iki damla pürenin içine portakal suyu sıkalım! Bu bedenin demiri daha uygun almasını sağlıyor!

Sevgili anneler! Bu türlü 4 haftamız geçiyor ve bebeğimiz 5 aylık olmuş oluyor.

Artık tekrar öğlenden sonra bir öteki süt maması yerine buğday-süt karışımı mama yapıp verebiliriz bebeğimize. Süt derken burada katiyen inek sütü değil!!! Kullandığınız anne sütü (eğer emziriyorsanız) yada bebek sütü (aptamil gibi) kastediyorum.

Umarım size biraz yardımcı olmuş olur bu bilgilerim.

Sevgiler ve bebişlerimize sağlıklı bir gelecek dileğiyle????❤


No comment