Balık Nasıl Alınır Tanımı

Balık Nasıl Alınır Materyalleri

 • Balık nasıl alınır ve saklanır?

Balık Nasıl Alınır Nasıl Yapılır?

 1. Yapacağınız yemeğin tatlı ve sağlıklı olması için balığın alınmasının ve saklanmasının çok güzel bilinmesi gerekir, zira kırmızı etlerde olduğu üzere uzun mühlet dinlendirilmeye ve terbiyeye gelmez. Tazeyken yahut tazeliğini koruma ederken tüketilmesi gereklidir. Bu nedenle dondurulacak balığın da satın alınırken taze olması gerekir. Taze balığın görünüşü son derece canlı olur. Taze balık ile bayat balığı aşağıdaki farklılıkları ile anlıyabiliriz.
 2. Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.
 3. Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve bilhassa karın tarafında buruşmalar meydana gelir. Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Halbuki bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Zira tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.
 4. Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu motamot tepsideki üzere dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu halde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı hakikat sarkar.
 5. Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir. Lakin kimi balıkçıların solungaçları kırmızı mürekkep ile boyadklarını belirtmek lazım. Solungaçlardan aşağı gerçek akan kırmızı sıvıyı çok kişi kan zannedersede aslında bu mürekkeptir. Bu türlü bir aldatmacaya başvuran tezgahtan mutlaka balık alınmamalıdır.
 6. Taze balık çabucak hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.
 7. Pullu balıkların pulları tazeyken bedene sıkıca yapışıktır. Elimizi baştan kuyruğa hakikat sürtünce pulların gelmemesi gerekir.
 8. Balığın alınması kadar saklanması da çok kıymetlidir. Balıklar genelde oda sıcaklığında(20oC) 20 saat mühlet ile tazeliklerinden bir ºey kaybetmeden durabilirler. Bu kış ayları için geçerli olup yaz aylarında klimasız mahallerde bu mühlet epeyce kısalır. Şayet bu müddet 20 saati geçecekse kesinlikle temizlenip buzdolabına konulmalıdır. Buzdolabının +5oC’lık hacminde 3 gün, tek yıldızlı buzdolaplarının buzluklarında ki, buranın sıcaklığı 0 ila –5oC ortasındadır, 14 gün saklanabilir. Daha uzun müddetli saklamalar kesinlikle üç yıldızlı buzdolaplarının –18oC’lık “deep-freeze”lerinde yahut bağımsız “deep-freeze”lerde yapılmalıdır. Deep-freeze”lerde saklama mühletleri hamsi, sardalya üzere küçük balıklar için 3 ay, 3 ila 4 adedi bir kilo gelen çipura,lüfer üzere balıklar için 5 ila 6 ay. Beheri 1 kilodan büyük balıklar için ise 6 ila 8 aydır. –25oC’lık “deep-freeze”lerde ise bu müddet yaklaşık %50 artar.
 9. Balıkların dondurulmadan evvel temizlenmesi gerektiğini belirtmiştik. Lakin hamsi, sardalya ve gümüş üzere balıklar bunun istisnasıdır. Bu balıkların temizlenmeden saklanması gerekir. Dondurduğunuz balıkları çözdüğünüz taktirde tekrar dondurmamalısınız bakteri üremesi açısından sakıncalı olabilir. Bu nedenle donduracağınız balıkları aile nüfüsunuza nazaran iki yahut üç kişilik porsiyonları içeren öğünlere bölerek dondurmak üstteki sorunun halli için tavsiye edilir. Balığı dondurmadan evvel porsiyonlara bölüp aluminyum folyo yahut asetat ile ambalajlamalı, ve üzerine balığın cinsini, dondurulduğu tarihi içeren bir etiket (stiker) yapıştırmalısınız. Ambalajları evvel buzdolabının 0 ila +5oC’lık kısmınca birkaç saat soğutmalı, bilahare derin dondurucuya koymalısınız. Bu iºlem esnasında derin dondurucunuzu “ºoklama” pozisyonuna getirmelisiniz.Balığı çözeceğiniz vakit ise, iri balıkları buzdolabının olağan kısmına alıp bir gün dinlendirerek çözebilirsiniz. Haşlanmış küçük karidesleri ise çabucak sıcak suya atabilirsiniz.
 10. Balıkları dondurmadan evvel yavaşça tuzlamakta fayda vardır. Eti diriliğini koruma eder.
 11. Balıkları donmuş olarak koruma ederken dikkat edilecek kıymetli bir konu ta çözülmüş balıkları tekrar dondurmamaktır.

No comment